Masz działkę pod miastem albo zamierzasz kupić atrakcyjny teren nad jeziorem, w górach czy nad morzem? Żeby w pełni cieszyć się jej urokami, nie wystarczy posiać trawę, posadzić kilka drzewek i zrobić kilka rabatek z kwiatami. Nawet gdy działka jest blisko miasta i po każdym dniu można by powrócić do domu, to jednak lepiej wybudować tam domek letniskowy.
Projekty domów letniskowych – dla każdego coś odpowiedniego
Projekty domów letniskowych zaskakują różnorodnością i pomysłami. Uwagę zwraca ich uroda. Jedne domki są skromne, inne – duże, niczym domy całoroczne, ale wszystkie cieszą oczy urodą. Materiałem budulcowym często jest drewno, które dobrze wkomponowuje się w sielski krajobraz pól i lasów, ale też jest sporo domów z cegły i kamienia, z drewnianymi elementami (okładzina elewacji, balustrady werandy). O kupnie takiego a nie innego projektu zwykle decydują potrzeby rodziny. Jeśli dom ma być przeznaczony tylko na odpoczynek w czasie ciepłych weekendów i letnich urlopów wystarczy skromny budynek z 2 sypialniami i jednym pomieszczeniem do wspólnego odpoczynku. Oczywiście, konieczna jest też kuchnia i niezbędna łazienka. Jednak – jako że większość czasu spędza się na dworze – warto zainwestować w dużą werandę. Można tam przyjmować gości, organizować grilla w niepogodę, spędzać czas na lekturze itp., itd.
Tak więc weranda, to najważniejsza część domu na lato. Zresztą, da się to zauważyć na wszystkich projektach domów letniskowych. Skromny domek letniskowy można wybudować niewielkimi środkami i szybko. Gdy na wiosnę rozpocznie się budowa, na lato można już zapraszać gości.
Dom w wersji bardziej ekskluzywnej powinien jeszcze mieć kominek i garaż, a przynajmniej wiatę.
Drożej i wolniej, ale na cały rok
Czasami domy letniskowe są tylko z nazwy, bo mają takie warunki, że można spędzać w nich weekendy i urlopy bez względu na porę roku. Ci, którzy mają potrzebę wyjazdu za miasto bez względu na temperaturę za oknem, powinni wybierać projekty domów letniskowych przygotowanych na tę okoliczność. Są to domy ocieplane, z instalacją grzewczą.