dom energooszczędny projekt

Projekty domów energooszczędnych – czy to się opłaca?

Planując budowę domu jednorodzinnego, zdecydowana większość inwestorów musi liczyć się z kosztami. Cena zależy od wielu czynników – to wiadomo. Jednym z najistotniejszych jest powierzchnia. Jednakże budynki o tym samym metrażu można wybudować, wydatkując różniące się sumy. Obecnie na topie są projekty domów energooszczędnych. Co to oznacza i czy się opłaca?

Co to znaczy dom energooszczędny?

Dom energooszczędny – jak nazwa wskazuje – pozwala na oszczędność energii w trakcie użytkowania budynku. W ciągu roku tradycyjnie zbudowany dom zużywa 130 kWh?m2, natomiast dom energooszczędny o tej samej powierzchni – o 60 kWh/m2 mniej. W praktyce przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną.

Jednak oblicza się, że koszt budowy domu energooszczędnego, w zależności od technologii, jest wyższy o 10% (standard NF 40) lub o 25% (standard NF 15). Kiedy więc te dodatkowe koszty się zwrócą?  Potrzeba na to wielu lat. Przyjmuje się, że dla budynku o metrażu 150 m2 – po 16 – 25 latach, w zależności od standardu i źródła energii. Najdroższe jest zastosowanie pompy cieplnej, najtańsze – użycie biomasy.

Dlaczego budowa domów energooszczędnych jest jednak opłacalna?

Projektami domów energooszczędnych interesuje się coraz więcej inwestorów. Sam fakt, że po wielu latach „nadpłata” się zwróci, nie jest może tak atrakcyjny jak inne zalety takiego budynku. A są to:

  • wysoki komfort cieplny uzyskany dzięki użyciu materiałów budowlanych i stolarki wysokiej jakości, likwidacji mostków, ocieplenia podłóg i stropów, izolowanie przegród budynku oraz zainstalowanie nowoczesnych systemów ogrzewania,
  • wysoki komfort akustyczny (szczelność stolarki okiennej i drzwiowej, dobra izolacja ścian),
  • minimalizowanie niekorzystnego wpływu na środowisko przyrodnicze (mniejsze zużycie energii dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii słonecznej, zainstalowaniu pompy cieplnej czy wykorzystanie biomasy jako źródła energii.

Z pewnością w niedługim czasie projekty domów energooszczędnych nie będą miały innej alternatywy. Takie są wymagania przepisów międzynarodowych.