projekty domów nowoczesnych

Kiedy dom jest nowoczesny?

Chcesz wybudować dom tradycyjny czy nowoczesny? Zastanawiasz się nad bryłą budynku? Cenisz awangardę czy sprawdzone wzorce? Na te pytania należy odpowiedzieć przed wyborem projektu.

Pierwsze skojarzenie – dom nowoczesny to nie dworek czy tradycyjna willa

Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnej architektury. Cenimy domy przypominające ziemiańskie dworki, imponują nam XX- wieczne przestronne wille w podmiejskich ogrodach. Nic dziwnego, to sprawdzony styl, mający wiele uroku. Jednakże w każdej dziedzinie ludzkiego życia zachodzą zmiany, które nie omijają także budownictwa jednorodzinnego. Obecnie da się zaobserwować przesyt tradycyjnymi domami, część inwestorów chce uciec od tradycyjnych wzorców i stawia na awangardę. Coraz częściej architekci proponują im nowatorskie, nawet awangardowe rozwiązania. Są to projekty domów nowoczesnych, jedyne w swoim rodzaju, przygotowywane na indywidualne zamówienie. Imponują one zwykłym śmiertelnikom oryginalnością rozwiązań architektonicznych, śmiałością pomysłu, nietypowymi rozwiązaniami.

Jednak takie budynki należą w polskim krajobrazie do rzadkości. Częściej pod terminem „nowoczesny dom” ukrywa się budynek o prostej bryle, jedno- lub dwuspadowym dachu, o dużych przeszkleniach i dekoracyjnych elewacjach. Są to domy o skromniejszym wyglądzie niż dworek czy willa, ale szlachetne w swej prostocie, o kształtnych proporcjach, starannie wybudowane i estetycznie wykończone.

Drugie skojarzenie – dom nowoczesny to dom inteligentny

Nowoczesność to:

  • nowe technologie,
  • nowe, wytrzymałe materiały budowlane o wysokich parametrach termoizolacyjności,
  • nowe rozwiązania techniczne,
  • nowoczesna elektronika.

Nowoczesność kojarzymy głównie z systemem urządzeń, czujników, sensorów, które nazywamy umownie domem inteligentnym. Chodzi o automatyczną regulację ogrzewania, oświetlenia, klimatyzacji, wentylacji, nawet sterowanie urządzeniami audio-video. Dotyczy to także ochrony domu, systemu alarmowego itp. Oczywiście, w projektach domów nowoczesnych takie rozwiązania również się znajdują. Jednak nie jest to warunek niezbędny, by mówić o nowoczesności.

W obecnym czasie dom nowoczesny to przede wszystkim dom energooszczędny.